Začína to ako vášnivý vzťah, ale končí katastrofou. Idealizujete si svojho partnera?

Toxický vzťah zažil asi každý. Častokrát totiž považujeme za lásku puto, ktoré vytvorila nejaká trauma. Niektoré vzťahy sú totiž založené na potrebe vyliečiť si staré rany. Pozor, nemusí vždy ísť iba o fyzické násilie. Ako taký vzťah teda vyzerá?

Začína to ako vášnivý vzťah, ale končí katastrofou. Idealizujete si svojho partnera?
(zdroj: unsplash.com)

Nikto nie je dokonalý

Prvým znakom toho, že žijete v toxickom vzťahu, je, ak si nevšímate negatívne stránky svojho partnera. V extrémnych prípadoch môže dochádzať až k čiastočnej strate identity, kedy bez partnera vo svojich očiach strácate hodnotu a cítite, že nič neznamenáte. Ak vás partner pred priateľmi alebo na verejnosti zhadzuje a ubližuje vám a neprijíma od vás žiaden signál, že vám to prekáža, je najvyšší čas začať rozmýšľať, ako to s ním ukončiť.

Syndróm večne ľutujúceho

Ďalším znakom človeka, ktorý je príčinou nezdravého vzťahu, je sklon po hroznom zaobchádzaní ospravedlniť sa, sľúbiť zmenu a začať sa starať. Takéto dni považujeme za znak, že nás dotyčný ľúbi a že v našom vzťahu prídu opäť lepšie časy. Berieme ich ako odmenu za utrpenie. V skutočnosti sa v takých pozitívnych momentoch vylučujú dopamín a oxytocín, čím sa puto s trýzniteľom ešte viac utužuje a sťažuje odchod. Skúste si teda záväzok ukončiť to dať v tej najťažšej chvíli – a predovšetkým ho veľmi rýchlo dodržať a realizovať.

Najprv to musíte priznať sama pred sebou

Ľudia, ktorí nás milujú, nás v skutočnosti nikdy nemôžu ničiť. Rovnako láska, ktorá stojí každý deň veľa námahy, nie je láska. Obnovte kontakt s rodinou a s priateľmi, ktorí vidia vášho drahého triezvymi očami. Ak teda nemáte odvahu opustiť takéhoto partnera, prijmite pomoc od najbližších, prípadne odborníkov. Na internete nájdete mnohé podporné skupiny ľudí, ktorí prežívajú to isté, čo vy. Prvým krokom k náprave je totiž priznanie, že to nie je láska. Toto priznanie vám pomôže pochopiť aj to, že si zaslúžite viac a ste hodná naozajstnej, obetavej a podporujúcej lásky.