Chváľte, chváľte, ale neprechváľte… Viete, ako správne pochváliť svoje deti?

Ešte naši rodičia nás naučili, že priveľa chváliť je nesprávne, pretože to môže zbytočne nafúknuť ego. Moderné metódy rodičovstva, ktoré sú založené na vedeckých výskumoch, však už dnes tvrdia niečo iné.

Chváľte, chváľte, ale neprechváľte... Viete, ako správne pochváliť svoje deti?
(zdroj: unsplash.com)

Efektívna výchovná stratégia

Pochvala má v skutočnosti na deti pozitívny vplyv a spája sa so zlepšenými výsledkami v škole, ochotou správať sa láskavo a nápomocne a zvýšenou schopnosťou komunikácie. Vaše deti budú pri pravidelnom chválení taktiež vedieť lepšie riešiť konfliktné situácie a a spolupracovať v tíme. Chvála má však predsa len aj svoje temné stránky.

Najdôležitejší je spôsob, nie lichotenie

Pozor na príliš časté používanie viet ako „Ty si veľmi múdry/a!“ alebo „Ty si veľmi šikovný/á“. Môžu totiž podkopať nezávislosť a sebavedomie detí, a to tak, že sa stanú príliš závislými od súhlasu a odobrení ostatných. Veľa závisí predovšetkým od toho, akým spôsobom svoje dieťa pochválite. Dôležité je napríklad pochváliť proces, nie osobnosť dieťaťa, ktorá sa nedá zmeniť tak ľahko. Čiže ak vám napríklad vaše dieťa prinesie na kontrolu svoju slohovú úlohu, namiesto „Tvoj sloh je skvelý, si veľmi múdry/a“ mu povedzte „Tvoj sloh je skvelý – vidieť, že si na ňom tvrdo pracoval/a“.

Všímajte si detaily – a pochváľte ich

Buďte konkrétni. Ak vyslovíte niečo všeobecné, ako napríklad „Je to pekné“, dieťaťu to veľa nepovie. Skúste ho radšej pochváliť za nejaký detail, napríklad, že pekne nakreslilo okenice na domčeku, alebo pekne zarecitovalo tretiu strofu básne. To isté platí o pomenovaní konkrétnej vlastnosti, ktorú na ňom chválite. Ak si na to neskôr spomenie, spomienka na príjemný pocit mu dodá silu vrátiť sa na cestu snaženia sa. Nechváľte ale vždy a za všetko – dosť často sa totiž stáva, že takto chválené deti nedokážu neskôr odhadnúť svoje schopnosti. Podobne je to u detí s nízkym sebavedomím. Paradoxne, priveľa komplimentov na nich pôsobí ako tlak, a tak sa radšej vyhnú aj riešeniu problémov, ktoré by zvládli. A potom tu sú aj deti, ktoré môžu urobiť čokoľvek a pochvaly od rodičov sa nedočkajú. Vyvarujte sa týmto nepríjemným extrémom.