Kupujete svojmu školákovi notebook? Na čo si treba dať pozor

Školský rok je veľkou výzvou pre peňaženky rodičov školopovinných detí. Čím sú staršie, tým sú materiálne požiadavky pre ich štúdium náročnejšie. Ak máte doma stredoškoláka, zrejme sa už bez prenosného počítača nezaobíde. A hoci ceruzkám a zošitom ešte neodzvonilo, počítačová gramotnosť sa stáva základnou požiadavkou všetkých škôl.

Kupujete svojmu školákovi notebook? Na čo si treba dať pozor
(zdroj: unsplash.com)

Za akú cenu

Pred niekoľkými rokmi by ste sa ešte možno rozhodovali medzi stolovým počítačom (tzv. desktopom) a notebookom, dnes už stolovým počítačom viac-menej odzvonilo a určite je omnoho praktickejšie investovať do niečoho, čo si vaše dieťa môže v prípade potreby vziať so sebou aj do školy. Trh je notebookmi priam preplnený – nájdete modely pod 300 eur, aj technicky „vymakanejšie“ za tisícky eur. Ak sa chystáme kúpiť notebook pre školáka, nie je vôbec nutné zbytočne ho preplácať. Notebooky, ktoré stoja nad 800 eur, majú obvykle funkcie a parametre, ktoré v bežnej škole dieťa nevyužije. Pri kúpe nezabúdajte na zľavové kódy, ktoré nájdete pre kúpu notebooku online, všetky prehľadne na jednom mieste.

Aj študent môže mať biznis notebook

Skúste zvážiť kúpu biznis notebooku, ktorý je síce navrhnutý na prácu vo firme, no práve vďaka tomu má viacero výhod. Vizuálne možno nie je atraktívny natoľko, ako bežné spotrebiteľské notebooky, ale pri ich výrobe sa počíta s oveľa drsnejším zaobchádzaním a vydrží podstatne viac. Môže to byť výhodou, ak vaše dieťa často notebook prenáša medzi domovom a školou, prípadne ho má väčšinu dňa v taške. Niektoré z takýchto notebookov tiež poskytujú záruku, ktorá garantuje rýchle riešenie problémov, a tak nemusíte pri každom probléme nosiť notebook do servisu.

Ani príliš veľká, ani príliš malá

V neposlednom rade myslite na veľkosť notebooku, ktorú určuje predovšetkým veľkosť jeho uhlopriečky. Ak sa bude notebook prenášať, zabudnite na modely s uhlopriečkou nad 16 palcov. Sú veľmi veľké a ťažké a už aj malý náraz môže poškodiť ich konštrukciu. Vyhnite sa však aj príliš malým prenosným počítačom – uhlopriečka pod 12 palcov je možno praktická na prenášanie, prináša však zádrhele v oblasti výkonu a veľkosti klávesnice. Najlepšia je teda zlatá stredná cesta, čiže vybrať si notebook s 13, 14 alebo veľmi častou 15,6 palcovou obrazovkou.

S výberom ďalších parametrov, akú zvoliť pamäť, procesor či výrobcu, ale aj veľa ďalšieho radí Nákupná poradňa vo veľkom článku ako vybrať notebook, či už hľadáte notebook na doma alebo pre školáka do jeho detskej izby.