Najdôležitejšie vitamíny pre vaše zdravie a pohodu

Cieľom nášho života je stať sa čo najlepšou verziou seba samého, žiť naplno a tak, ako chceme. Na to, aby sme našu pozemskú misiu naplnili čo najlepšie, nezaobídeme sa bez starostlivosti o svoje telesné i duševné zdravie.

Najdôležitejšie vitamíny pre vaše zdravie a pohodu
(zdroj: unsplash.com)

Tá zahŕňa predovšetkým zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je strava s dostatočným zastúpením vitamínov, minerálov a stopových prvkov pre zdravie a pohodu.

Ak napríklad pociťujete únavu, trápi vás bledosť či poruchy koncentrácie, potom vás zrejme zaujíma, čo je anémia – ako doplniť železo vitamíny. Ste bez energie a chytá sa vás každý bacil? Dôsledkom môže byť nedostatok vitamínu C.

Takto by sme mohli pokračovať donekonečna, a preto vám prinášame zoznam najdôležitejších vitamínov pre vaše zdravie a pohodu. Ktoré sú to?

Železo a SmartHit Ferrum výživový doplnok železo

Keď sa povie bledosť, únava, poruchy koncentrácie či studené končatiny, väčšina z nás si spomenie na anémiu. Anémia predstavuje zníženú koncentráciu hemoglobínu v litri periférnej krvi na nižšie hodnoty, konkrétne u mužov je to menej ako 135 g a u žien menej ako 120 g.

Anémia najčastejšie vzniká v dôsledku deficitu železa v organizme a do značnej miery ovplyvňuje kvalitu života. Čo s tým? Riešením je zdravý, pestrý a vyvážený jedálny lístok.

Ak musíte užívať železo vo forme lieku a trápi vás pachuť v ústach, tráviace problémy či zápcha, existuje aj iné riešenie. SmartHit Ferrum výživový doplnok železo je železo v lipozomálnej forme s minimálnym množstvom vedľajších účinkov s vynikajúcou vstrebateľnosťou.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B sú kľúčové pre správne fungovanie metabolizmu i látkovej premeny. Spájajú sa aj so znížením cholesterolu a dobrým zdravím srdca. Nachádzajú sa, napríklad v celých zrnách, orechoch, semienkach, strukovinách, listovej zelenine i živočíšnych produktoch.

Doplnky výživy nie sú náhradou rozmanitej stravy, avšak v niektorých prípadoch sa bez nich nezaobídete. Napríklad vegáni potrebujú dopĺňať vitamín B12, pretože ho nedokážu získať zo stravy.

Výživové doplnky a vitamíny Valentis sú jedným zo spôsobov, ako doplniť deficit živín do organizmu. Cieľom nadnárodnej farmaceutickej spoločnosti, ktorá ich vyrába, je zlepšovať zdravie ľudí prirodzenou formou.

Vitamín C

Vitamín C patrí snáď medzi najznámejšie vitamíny. Ak ho v tele máte málo, môžete pociťovať únavu a malátnosť a typická je aj častá chorobnosť na vírusové či bakteriálne ochorenia.

Zdrojom vitamínu C je ovocie a zelenina. Aj preto je dôležité držať sa platných odporúčaní a prijať denne minimálne 5 porcií zeleniny a ovocia denne.

Vitamín D

Vitamín D sa nazýva aj slnečný vitamín, aj keď v skutočnosti ide o hormón. Podľa dostupných informácií trpí menším či väčším deficitom tohto vitamínu 30 až 50 percent Európanov. Dôsledkom sú poruchy imunity i nálady, zvýšené riziko osteoporózy u žien po menopauze či problémy s kosťami.

Najlepším zdrojom D vitamínu je slnečné žiarenie. Ak sa od jari do jesene vystavíte každý deň slnečnému svetlu aspoň na 20 minút denne bez opaľovacieho krému, zabezpečíte si optimálne množstvo tohto dôležitého vitamínu. Počas zimných mesiacov väčšina odborníkov odporúča tento vitamín suplementovať, napríklad v podobe rybieho oleja.

Zinok

Medzi vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami pre zdravie a pohodu nesmie chýbať zinok. Hoci naše telo ho potrebuje iba v malom množstve, nedokáže bez neho optimálne fungovať.

Ak máte v tele málo zinku, môžete mať ťažkosti s imunitou a problémy s pamäťou. Dostatok zinku v strave je prevenciou rakovinových ochorení a pri prechladnutí znižuje jeho trvanie.

Zinok sa nachádza, napríklad v hydinovom a hovädzom mäse, fazuli, orechoch a celých zrnách.

Komerčný článok