Rozhodovací proces pri výbere správnej prepravnej spoločnosti

Výber správnej prepravnej spoločnosti je jedným z kľúčových krokov pre zabezpečenie úspešnej prepravy tovaru.

Rozhodovací proces pri výbere správnej prepravnej spoločnosti
(zdroj: komerčný článok)

Bez ohľadu na to, či patríte medzi malých podnikateľov, ktorí potrebujú pravidelne zásobovať svojich klientov alebo k veľkým firmám, pre ktoré je priam nevyhnutné mať zabezpečené kvalitné dopravné a logistické služby, proces výberu prepravnej spoločnosti by mal pozostávať z identifikácie vašich potrieb a stanovení jasných kritérií, ktoré rozhodujú o nadviazaní spolupráce.

V tomto článku si povieme podľa čoho si určíte vaše potreby a aké kritéria sú potrebné pri výbere tej správnej prepravnej spoločnosti.

Aké sú vaše potreby?

Predtým, ako sa rozhodnete vyhľadať toho správneho partnera na prepravu tovaru, si jasne stanovte potreby a požiadavky, ktoré by mali byť výsledkom vašej spolupráce. Toto sú otázky, ktoré vám pomôžu spoznať vaše potreby:

 • Aký druh tovaru potrebujete prepraviť?
 • Koľko tovaru budete prepravovať a aký bude jeho objem?
 • Aká je vzdialenosť medzi miestom nakladania tovaru a miestom doručenia zásielky?
 • Sú nejaké dodacie lehoty, poprípade termíny, ktoré je nutné dodržať?
 • Využijete aj dodatočné služby ako sú chladenie, balenie, skladovanie, poistenie tovaru alebo špeciálna manipulácia s tovarom?

Ujasnenie potrieb vám zároveň pomôže určiť konkrétny typ prepravy a typ vozidla alebo kontajnera , napr. pokiaľ máte veľký objem tvaru, ktorý by vyplnil celú kapacitu kamióna, predstavuje pre vás tzv. FTL (Full Truck Load) preprava najlepšiu voľbu. Tá vám zabezpečí rýchle a bezpečné dodanie tovaru, bez zdieľania priestoru v kamióne s inými zákazníkmi prepravnej spoločnosti.

Čo skutočne rozhoduje?

Kritéria a hodnotenia prepravnej spoločnosti sa odvíjajú aj od hodnôt vašej spoločnosti. Toto sú nasledujúce faktory, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť výber toho správneho prepravného partnera:

 • Cena. Cenové štruktúry vždy zohľadňujte v závislosti od cenových ponúk iných dopravných spoločností. Dbajte na transparentnosť, aby ste predišli skrytým poplatkom.
 • Skúsenosti a referencie. Vyberajte starostlivo, zvážte recenzie a skúsenosti iných klientov s danou prepravnou spoločnosťou.
 • Lokalita a logistika. Overte si, či dopravná spoločnosť ponúka svoje služby na vami požadovaných trasách a akou kapacitou disponuje.
 • Licencie a poistenie. Tento dôležitý faktor vám potvrdzuje nielen odbornosť konkrétnej prepravnej spoločnosti, ale zároveň vám garantuje bezpečnostné opatrenia pre váš tovar. Preverte si do akej výšky preberá prepravca zodpovednosť za škodu.
 • Rýchlosť doručenia. Zistite, aký je priemerný čas prepravy tovaru. Pokiaľ máte časové obmedzenie, zvážte aký druh prepravy bude pre vás ten najvhodnejší.
 • Zákaznícka podpora a komunikácia. Je dôležité vybrať si prepravcu, ktorý poskytuje transparentnú komunikáciu a viditeľné informácie. Vďaka tomu prepravca zodpovedá za všetky zásielky a zároveň vám poskytuje prehľad o stave zásielky.

Výber správneho prepravcu, môže predstavovať náročný proces, preto mu venujte dostatok pozornosti. Spoľahlivý prepravca bude tvoriť jeden zo základných pilierov vášho podnikania, čo vám môže pomôcť vybudovať si pozitívnu povesť a zároveň splniť očakávania zákazníkov.

Komerčný článok