Vitamíny ako doplnok proti stresu

Stres je prirodzenou ľudskou reakciou na ohrozenie. V minulosti chránil človeka pred predátormi a agresormi. Aktuálne sú takéto hrozby skôr výnimkou, napriek tomu je stres súčasťou každodenného života väčšiny z nás. Musíme platiť účty, zvládať obrovské pracovné nasadenie a starať sa o rodinu.

Vitamíny ako doplnok proti stresu
(zdroj: unsplash.com)

V dôsledku toho sme neustále pod tlakom, pričom chronický stres sa odzrkadľuje na našom telesnom a duševnom zdraví. Dobrou správou je, že to tak nemusí byť. Pomocníkom pri zvládaní stresu môžu byť aj výživové doplnky a vitamíny Valentis.

Zaujíma vás, ktoré doplnky stravy vám pomôžu zvládať stres? Prinášame vám top 5 bojovníkov proti stresu v podobe vitamínov, minerálov, stopových prvkov či adaptogénov.

Železo alebo SmartHit Ferrum – výživový doplnok železo

Pýtate sa, čo má železo spoločné so zvládaním stresu? Viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Deficit železa v organizme spôsobuje anémiu, ktorá sa prejavuje únavou, bledosťou, poruchami koncentrácie a podráždenosťou. To znamená, že ak trpíte anémiou, každodenný stres budete zvládať o to horšie.

Zaujíma vás anémia – ako doplniť železo vitamíny? Zaraďte do jedálneho lístka viac potravín s obsahom železa, ako napríklad mäso, morské plody, vajíčka, strukoviny, tekvicové semiačka, cviklu či quinou. Nezabudnite ani na SmartHit Ferrum – výživový doplnok železo.

Čím je výnimočný? Ide o železo v lipozomálnej forme, ktorá sa výborne vstrebáva. Je šetrný k tráviacemu systému a eliminuje problémy, ako napríklad zápcha či kovová pachuť v ústach.

Vitamíny skupiny B

Pomocníkmi pri zvládaní stresu sú vitamíny skupiny B. Ideálne je prijímať ich z potravín kvôli synergickému efektu, poprípade voliť doplnky výživy získané z prírodných zdrojov.

Je dokázané, že napríklad vitamíny B12 a B6 môžu pomôcť pri znižovaní miery stresu, podporovať kognitívne funkcie a znižovať pocity úzkosti a depresie. Okrem toho B vitamíny ovplyvňujú zdravie mozgu, fungovanie metabolizmu a hladinu energie.

Nájdete ich napríklad v mäse, rybách, vajíčkach, avokáde, obilninách či strukovinách.

Horčík

Horčík sa často spomína najmä v súvislosti s elimináciou nepríjemných kŕčov. Avšak je nevyhnutný aj pre správne fungovanie nervovej sústavy. Ak chcete byť v pohode a dobre zvládať stres, optimálne dávky horčíka sú nevyhnutnosť. Podľa vedcov totiž nedostatok horčíka súvisí so zvýšenou mierou stresu.

Horčík sa nachádza v pestrej škále potravín. Nájdete ho v celých zrnách, orechoch, semienkach, zelenine i ovocí. Pri akútnom deficite či vysokej miere stresu stojí za vyskúšanie aj suplementácia magnézia formou výživových doplnkov.

Ashwagandha

Ashwagandha je adaptogén, ktorý pomáha zvládať vysokú fyzickú a psychickú záťaž. V ázijských i afrických krajinách sa bežne používa na zníženie stresu. Okrem toho sa jej pripisujú vlastnosti, ako napríklad zníženie zápalu a zvýšenie energie.

Clevelandská klinika jej prisúdila, okrem iného, schopnosť znížiť hladinu kortizolu v tele, čo je stresový hormón.

Vitamín D

Vitamín D sa nazýva aj slnečným vitamínom, aj keď v skutočnosti ide o hormón. Je kľúčový pre zdravie kostí, pretože pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu. Má tiež nezastupiteľné úlohy pri budovaní obranyschopnosti.

Avšak čoraz viac vedeckých štúdií poukazuje na fakt, že deficit D vitamínu zvyšuje riziko vzniku úzkosti, depresie a negatívne ovplyvňuje zvládanie stresu. Ak teda chcete byť v pohode, je potrebné, okrem iného, vystaviť sa od jari do jesene slnečnému svetlu bez opaľovacieho krému aspoň po dobu 30 minút denne.

Počas chladných mesiacov sa odporúča konzumovať potraviny bohaté na vitamín D, alebo staviť na doplnky výživy.

Komerčný článok