Prečo sa oplatí používať BIO jednorazový riad?

Za posledné desaťročia sa výrazne zmenil spôsob, ako konzumujeme svoje jedlá. Používame viac jednorazových tanierov, misky na polievku či klasické menuboxy. Naše životné prostredie sa už topí v jednorazových plastoch. Našťastie existujú udržateľné BIO obalové materiály, ktoré sú šetrné pre našu planétu.

Prečo sa oplatí používať BIO jednorazový riad?
(zdroj: unsplash.com)

Nie plastom

Plast a polystyrén majú katastrofálne účinky na naše zdravie. Ich používanie môže viesť k rôznym ochoreniam, dokonca až k rakovine, pretože do jedla uvoľňujú nebezpečné látky. Prechod na ekologický riad a papierové tašky pomôže nielen zachrániť životné prostredie a spomaliť klimatické zmeny, ale aj predĺžiť životnosť ľudskej populácie.

Čo je ekologické a BIO?

Ekologický riad nemá negatívny vplyv na životné prostredie. Rýchlo sa rozpadá, dá sa ľahko recyklovať alebo kompostovať. BIO jednorazový riad je vyrobený zo 100 % prírodných materiálov, ako je napríklad recyklovaný papier, kukuričný škrob, cukrová trstina, bambus alebo drevo, ktoré sú biologicky odbúrateľné. V priebehu niekoľkých týždňov, prípadne mesiacov sa sami biologicky rozložia a vrátia sa späť do zeme.

Prečo je to lepšie?

Plast je nerozložiteľný a celkovo sa recykluje menej ako 10 % všetkého plastového odpadu, ktorý sa kedy vyprodukoval. Zvyšných 90 % sa hromadí na skládkach a v oceánoch. Polystyrén je tiež nerozložiteľný a navyše nemá ani žiadne možnosti recyklácie. Jediný spôsob, ako ho zničiť, je spáliť ho pri extrémne vysokých teplotách, pri ktorých sa uvoľňuje oxid uhoľnatý.

Bez chémie

Plasty pochádzajú z ropy a od chvíle ako sa vyrobia až po moment, kedy sú uložené na skládke, vypúšťajú skleníkové plyny. Sú tiež ošetrené kokteilom chemikálií vrátane farbív, bielidiel a atramentov. Ak dávate plastové alebo polystyrénové obaly do mikrovlnnej rúry, riskujete uvoľňovanie karcinogénnych toxínov a ich následné požitie spolu s jedlom. Pri výrobe ekologického riadu sa používajú iba prírodné materiály aj spojivá. Tieto neobsahujú chemikálie, čo znamená, že ich môžete pokojne používať aj v mikrovlnnej rúre.

Sú odolné

Biologicky odbúrateľné, ekologické riady znášajú oveľa lepšie veľké porcie, horúce aj mastné jedlá. Okrem toho sú tieto neplastové alternatívy odolné voči pare a zápachu a vďaka svojim prirodzeným vlastnostiam sú často antibakteriálne. Ekologické obaly sa dajú použiť dokonca aj so steakovými nožmi a kovovým riadom, čo sa nedá povedať o plastoch alebo polystyréne. Plastové taniere môžu do seba absorbovať mastnotu a to spôsobí, že sa stanú krehkými.

Malý, veľký problém

Ďalšie nebezpečenstvo jednorazových plastových obalov predstavujú mikroplasty. Sú výsledkom rozpadu plastov na menšie kúsky pri extrémnom teple. Našli sa u kôrovcov z najhlbších častí oceánu, ako aj v našich vlastných tráviacich traktoch. Chemikálie prítomné v mikroplastoch sú pre menšie organizmy smrteľné a u ľudí môžu spôsobiť rakovinu, hormonálnu nerovnováhu, metabolické problémy a neplodnosť.

Nižšia uhlíková stopa

Produkcia biologicky rozložiteľných tanierov a kompostovateľných jednorazových výrobkov je energeticky efektívnejšia, v porovnaní s výrobou plastov na jedno použitie. BIO jednorazový riad vyžaduje na svoju výrobu oveľa menej energie. Okrem toho, materiály naň používané sú ľahko obnoviteľné, takže nevyčerpávajú prírodné zdroje Zeme. Výrobcovia bio produktov navyše dbajú viac aj na svoju vlastnú uhlíkovú stopu.

Šetrí čas aj energie

Po veľkej akcii vo vašej gastro prevádzke nemáte čas ani náladu na umývanie riadu. Aj keď sú moderné umývačky riadu navrhnuté tak, aby menej plytvali, stále potrebujú dosť vody, čistiacich prostriedkov a vykurovacích zdrojov. Našťastie, ekologické taniere vyžadujú minimálne úsilie pri upratovaní. Všetko, čo musíte urobiť, je vložiť ich do kompostovacieho zásobníka. Upratovanie je tak oveľa jednoduchšie.

Cenovo dostupné

Prechod na BIO jednorazový riad má toľko veľa výhod, že by ste si mohli myslieť, že je pre vašu prevádzku finančne nedostupný. Faktom však je, že ekologický riad je rovnako cenovo dostupný ako plastový a online priestor je tým najlepším miestom, kde ho nájdete za priaznivé ceny.

Zákazníci ho ocenia

Trend starostlivosti o životné prostredie narastá. Či už ste súčasťou tohto hnutia alebo nie, je veľká šanca, že vaši zákazníci sú. Keď sa rozhodnete používať kompostovateľný a biologicky rozložiteľný riad, urobíte dojem na potenciálnych zákazníkov a prilákate viac ľudí do svojho podniku. Neutrálne a prírodné farby ekologického riadu sa hodia takmer ku každému dekoru a dodajú vašim stolom a donáškam elegantný nádych.

Komerčný článok