Zväčšené uzliny – treba sa začať báť, alebo nerobiť zbytočnú paniku? Čo by ste mali vedieť o lymfóme

V našom tele je viac, než 600 lymfatických uzlín. Nie je teda takým ojedinelým javom, že niektoré z nich občas opuchnú a bolia. Za napuchnutými uzlinami sa však skrýva aj zákerná rakovina lymfatického systému zvaná lymfóm. Ako sa teda odlišuje od bežného opuchu?

Zväčšené uzliny – treba sa začať báť, alebo nerobiť zbytočnú paniku? Čo by ste mali vedieť o lymfóme
(zdroj: unsplash.com)

Keď biele krvinky nestíhajú

Lymfocyty sú druhom bielych krviniek, ktoré tvoria protilátky a chránia organizmus pred hrozbami práve v lymfatických uzlinách. Niekedy sú však natoľko zahltené, že jednoducho nestíhajú a stávajú sa práve útočiskom, kde sa takéto hrozby skrývajú a rozmnožujú, čo sa prejavuje práve zväčšením uzlín. Niektoré uzliny sa nedajú nahmatať, ani keď sú zdurené – niektoré, naopak, pocítime pri zväčšení okamžite, sú to najčastejšie oblasti v okolí hlavy a krku, nad kľúčnou kosťou, v podpazuší a v okolí slabín.

Nepanikárte – najčastejšie ide o infekciu

Najčastejším dôvodom zdurenej uzliny je vnútorný zápal. Či už ide o zápal nejakého vnútorného orgánu alebo napríklad kože. Obvykle sa v takom prípade zväčší uzlina, ktorá je k postihnutému miestu najbližšie. Za väčšinou zdurených uzlín sa neskrývajú vážne príčiny. Pozornosť však treba zbystriť v prípade, že sa vám zdurili uzliny pod krkom alebo tesne nad kľúčnou kosťou a sú tvrdšie, nepohyblivé či nepravidelne zväčšené. Naopak, vláčne zapálené uzliny s akoby gumovitou konzistenciou sú skôr prejavom infekcie.

Pozor, ak sú rýchlo zväčšené a neodpúchajúce

Ak sa vám k opuchnutým uzlinám pridružia aj iné príznaky, napríklad horúčka, nočné potenie alebo strata hmotnosti, je to ďalší signál toho, že pôjde zrejme o vážnejšie ochorenie. Signálom, že je niečo zle, je aj ak sa uzliny rýchlo zväčšia nad 1 cm a ostávajú v takejto veľkosti viac, než pár dní. V takom prípade určite navštívte svojho všeobecného lekára, ktorý urobí dôslednú anamnézu a prípadne vás pošle za ďalším odborníkom. Ani pri všetkých predošlých príznakoch však stále nemusí ísť o lymfóm. Posledným krokom je až biopsia, ktorá ho potvrdí alebo vyvráti.