Mali by ste používať celoročné pneumatiky? Opel Crossland vám to umožní

Medzi motoristami prevláda debata, aké pneumatiky sú najvhodnejšie. V tomto článku sa nebudeme venovať tomu, kedy je najvhodnejší čas na ich výmenu, ani aký výrobca ponúka najlepšiu kvalitu. Namiesto toho sa povenujeme otázke, či sú pre vás celoročné pneumatiky vhodné a kedy ich skôr vynechať. Áno, dokážete ich obuť aj na náš Opel Crossland.

Mali by ste používať celoročné pneumatiky? Opel Crossland vám to umožní
(zdroj: unsplash.com)

Prečo celoročné?

Všetky pneumatiky sú špeciálne vyrobené a majú svoj význam. Celoročné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby sa mohli používať po celý rok v regiónoch, kde nie je veľa snehu alebo ľadu. Sú ako hybrid letných a zimných pneumatík a vyzerajú skvelo na našej Opel Mokka.

Guma v celoročných pneumatikách zostáva pružná pri teplotách mierne nad bodom mrazu, aby si zachovala priľnavosť. Navyše, dezén na celoročných pneumatikách je zvyčajne symetrický, čo vám dáva viac možností rotácie na vyrovnanie opotrebovania behúňa.

Letné pneumatiky

Letné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby ich vozidlo mohlo mať po celý rok, avšak nie za akýchkoľvek podmienok. Boli vytvorené, aby dobre zvládali jazdu na suchej, mokrej ale nie zamrznutej vozovke. Svojimi vlastnosťami to zvláda aj náš Opel Crossland.

Letné pneumatiky sú optimalizované pre vynikajúcu priľnavosť k vozovke, zatáčanie, brzdenie a zrýchlenie. Dezén sa zvyčajne vyznačuje plytkými, rovnejšími drážkami spolu s pevnými súvislými rebrami.

Takto je viac gumy vždy v kontakte s vozovkou. Navyše, vďaka špeciálnej gumovej zmesi sú mäkšie pre lepšiu priľnavosť na vozovke v mokrých podmienkach a lepšie odvádzajú teplo ako iné pneumatiky v letných mesiacoch. Neveríte? Skúste ich obuť na náš Opel Grandland.

Keďže celoročné pneumatiky majú často asymetrický dezén, možnosti rotácie pneumatík môžu byť obmedzené, zatiaľ čo letné pneumatiky môžu v mnohých testoch prekonať celoročné, v chladnejšom počasí sú tuhé, čím sa znižuje brzdná dráha a kontrola vozidla.

Komerčný článok