Investície do nehnuteľností sú v trende

Realitný trh zažíva turbulentné obdobie. Silný boom a dopyt vysoko prevyšujúci ponuku sa síce postupne stabilizuje, no napriek tomu je investovanie do nehnuteľností stále v trende. Jedným z dôvodov je aj historické nastavenie Slovákov, podľa ktorého investovanie do nehnuteľností vnímame za mimoriadne atraktívne. Neprekáža nám pritom ani fakt, že ide o veľmi konzervatívny typ investície.

Investície do nehnuteľností sú v trende
(zdroj: unsplash.com)

Realitný trh sa pomaly ale iste stabilizuje. Doba predaja nehnuteľností sa predlžuje a ich cena mierne klesá. Investori, ktorí sa zaujímajú o investície do nehnuteľností, tak majú skvelú príležitosť využiť danú situáciu vo svoj prospech. Ešte predtým sa však určite oplatí zvážiť aj ďalšie dostupné možnosti. Vedeli ste napríklad, že investovať do nehnuteľností sa dá aj inak, ako ich kúpou?

Kúpa nehnuteľnosti

Investovanie do kúpy nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenájmu môže byť zaujímavé, konečný výnos však môže byť nižší, než by ste v skutočnosti čakali. Pri tomto type investovania musíte totiž zohľadniť aj mnohé ďalšie náklady, nielen cenu, za ktorú byt kupujete. Počítať treba s nákladmi na údržbu, prípadné opravy a aj na výmenu spotrebičov. Keď k tomu pridáte čas, ktorý starostlivosti o nehnuteľnosť venujete, môžete sa v kombinácii so splácaním hypotéky ocitnúť dokonca v mínuse.

Investovanie do developerského projektu

Menej rozšírené, no výrazne výnosnejšie, môže byť investovanie priamo do developerského projektu. Takéto investovanie vás ako investora nezaťaží starostlivosťou o nehnuteľnosť, ušetrí vám čas a prinesie aj slušné zhodnotenie. Na uzatvorenie takejto investície nepotrebujete vysoký vstupný kapitál a možností, kam investovať peniaze, máte viacero. Svoje peniaze môžete investovať do spoločnosti, ktorá sa zaoberá výstavbou realitných projektov, zvoliť si však môžete aj formu investície priamo do konkrétneho rezidenčného projektu.

Trend, ktorý prišiel zo zahraničia

Trend investovať priamo do developerských projektov prišiel na Slovensko len pred niekoľkými rokmi, čo je aj dôvod, prečo je len málo rozšírený. Kým v zahraničí je výber z viacerých alternatív investovania do nehnuteľností bežný, na Slovensku ešte stále vládne trend investovať len “overenou” formou, akú využíva väčšina spoločností.

Koľko zarobíte?

Tak ako pri všetkých typoch investovania, ani v tomto prípade nie je zisk, ktorý dosiahnete, vopred stanovený. Viaceré developerské projekty však dokázali svojim investorom vygenerovať zisk, ktorý dosiahol aj niekoľko desiatok percent. Všetko závisí od kvality developera a od samotného projektu, do ktorého sa rozhodnete investovať. Pred uskutočnením samotnej investície si preto treba veľmi dôkladne preveriť spoločnosť, s ktorou sa rozhodnete spolupracovať. Kvalitná developerská spoločnosť by sa určite mala vedieť preukázať portfóliom už úspešne realizovaných projektov, ktoré vám okrem kvality práce môžu pomôcť rozhodnúť sa, do čoho investovať.

Komerčný článok