Dnes sme pre vás pripravili prehľad 3 faktorov ovplyvňujúcich zásadne to, ako dobre a dlho vám tepelná čerpadlo bude slúžiť. Ak chcete, aby vám čerpadlo vydržalo viac ako 20 rokov pri stabilnom výkone a absencii dodatočných investícií z dôvodu nepodarenej inštalácie či nevhodnosti čerpadla, riaďte sa pri výbere nižšie uvedenými bodmi.

1. Vhodnosť tepelného čerpadla

Rovnako ako by ste si nekúpili auto s naftovým motorom na krátke jazdenie v meste či trojdverový model auta pre štvorčlennú rodinu, nie je vhodné kupovať si pre veľkú nehnuteľnosť s veľkým počtom miestností tepelné čerpadlo vzduch / vzduch.

Každý typ tepelného čerpadla má svoje špecifiká, ktoré je nutné rešpektovať. Áno, laik má len obmedzené možnosti zistiť aký typ čerpadla je vhodný pre jeho potreby, preto je z veľkej časti odkázaný na profesionalitu predajcu. V tomto smere je vhodné požiadať o konzultáciu kúpy čerpadla predajcu, ktorý:

– má vo svojom sortimente viac typov tepelných čerpadiel,

– má za sebou dlhšiu históriu predaja čerpadiel (2 roky a viac), za ktorú nazbieral pozitívne referencie od svojich klientov.

2. Inštalácia tepelného čerpadla

Neprofesionálna inštalácia tepelného čerpadla môže viesť k poškodeniu samotného zariadenia, prípadne stavu, kedy tepelné čerpadlo nebude schopné odvádzať plný výkon. V tomto ohľade je žiaduce, aby inštaláciu čerpadla vykonávali vyškolení technici predajcu tepelného čerpadla, a nie zamestnanci stavebnej firmy, či aby ste inštaláciu vykonávali svojpomocne (platí najmä pre zariadenie čerpajúce teplo z vody či zo zeme).

3. Pravidelné servisné prehliadky

Skúsenosti zo Švédska, kde tepelné čerpadlá majú dlhú históriu a zároveň krajiny, ktorej podnebie predstavuje pre tepelné čerpadlá naozajstnú výzvu ukazujú, že pri pravidelných servisných prehliadkach môže životnosť tepelného čerpadla prekonať hranicu 20 rokov. To sa pritom bavíme o 20 rokov starých zariadeniach, ktoré neboli vyrábané z tak kvalitných materiálov ako moderné zariadenia. Aj tu je výhodou, ak servisné prehliadky vykonáva vyškolený technik predajcu čerpadla. Avšak pozor, v praxi sa stáva, že predajca tepelných čerpadiel skrachuje a majiteľ čerpadla následne musí riešiť servisné prehliadky, vrátane tých “záručných”, za odplatu u konkurencie. Opäť platí, že pri výbere tepelného čerpadla je vhodné brať do úvahy históriu a skúsenosti daného predajcu.

Čítať viac:  10 výhod ovsených vločiek pri chudnutí!

Zdroj:

http://www.ivt.sk/

http://www.ekobyvanie.sk/clanky/605-vyvraciame-4-myty-o-tepelnych-cerpadlach


Diskusia: Čo si o tom myslíte?