Ilustračné foto.

Kedy je ten správny čas stať sa matkou? Kým v minulosti mali ženy deti v mladšom veku, v súčasnosti je trend rodiť až okolo 30-tky. Vedci však prišli s ešte šokujúcejším tvrdením.

Štúdiu robili výskumníci na Kalifornskej univerzite a výsledok poteší najmä tie ženy, ktoré chcú materstvo odložiť na neskôr. Pôrod po 35 vraj zlepšuje duševné schopnosti matky. Vedci testovali 830 žien po menopauze, a to na plánovanie, vizuálne vnímanie, verbálnu pamäť, sústredenie a pozornosť. Zistili, že ženy, ktoré rodili po 24. roku života mali lepšie výsledky v testoch duševnej čulosti, riešení problémov a verbálnych zručností v porovnaní s tými, ktoré rodili pred 24. rokom. Tie ženy, ktoré mali posledné dieťa po 35-tke, mali lepšiu pamäť a kognitívne funkcie.

Výsledky súvisia najmä s nárastom dvoch hormónov, estrogénu a progestrónu, počas tehotenstva. Majú priaznivý vplyv na chémiu mozgu a jeho funkcie, a to hlavne vtedy, keď je žena tehotná v neskoršom veku.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?

Čítať viac:  Naša psychika sa prejavuje pomocou našich tiel: Stav srdca sa zhoršuje, keď stratíme zmysel života, naše brucho bolí keď sa nemôžeme zbaviť pocitu hnevu ...