Prenosná olárna nabíjačka autobatérií.

Všetky mobilné zariadenia, ako mobilné telefóny, tablety, notebooky, potrebujú dobíjať batérie. Sú však situácie, kedy to nie je možné. V prírode, na cestách, alebo ak sa rozhodnete, že budete šetriť. Vtedy prichádzajú na rad solárne nabíjačky.

Slnko na nabíjanie mobilov

Solárna nabíjačka je zariadenie, ktoré dokáže premeniť slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Sú to malé fotovoltaické panely, ktoré sú zapojené elektronikou do výstupného zariadenia, ktoré dokáže dobíjať batériu mobilného prístroja. Pomocou slnka dokáže solárna nabíjačka na mobil dobiť batériu buď v krátkej dobe do pohotovostného stavu, alebo v priebehu niekoľkých hodín nabiť batériu naplno. Záleží od výkonu solárnych panelov, slnečného žiarenia a veľkosti batérie nabíjaného zariadenia. Zvyčajne majú solárne nabíjačky na mobil dva a viac panelov, ktoré sú zložené tak, aby sa ľahko prenášali, a v prípade potreby sa jednoducho rozložia. Mávajú úchyty, ktoré umožňujú ich prichytenie napríklad na batoh, alebo na šnúru pred stanom. V ponuke je dnes už veľké množstvo malých nabíjačiek, sľubujúcich dobíjanie batérií, ale treba si dávať pozor, koľko také dobíjanie trvá.

Solárna nabíjačka Xtorm AM114.

Malé, ale výkonné

Malá nabíjačka s nízkym výkonom a nízkou cenou sa môže zdať dobrým výberom, ale nabitie batérie v mobile sa môže počítať až na dni. A zastavenie nabíjania môžu spôsobiť aj oblaky. Ak oblak zakryje slnko, nabíjačka prestane nabíjať, a nezačne ani po tom, ako opäť začne slnko svietiť. Takúto nabíjačku je potrebné odpojiť a zas zapojiť. Kvalitné solárne nabíjačky tieto problémy majú vyriešené vďaka špeciálnym obvodom, ktoré automaticky začnú nabíjať batérie bez potreby odpojenia a resetovania nabíjačky. Pri výbere si všímajte, či takúto funkciu majú, aby ste po niekoľkých hodinách „nabíjania“ nezistili, že sa nabíjanie vyplo už po krátkej chvíli a batéria je vybitá. Kvalitné solárne nabíjačky dokážu pri rozmere malého tabletu s dvomi solárnymi panelmi dosiahnuť výkon až 15Wattov, čo ešte nedávno dokázali len najvýkonnejšie trojpanelové nabíjačky. S takouto nabíjačkou nabijete batériu výkonného smartfónu do dvoch hodín, samozrejme podľa aktuálnych podmienok.

Čítať viac:  Inšpirujte sa: 20 najmodernejších spální
Solárna nabíjačka Blitzwolf 15W.

Každodenné využitie

Veľkou výhodou solárnych nabíjačiek pre mobilné zariadenia je ich možnosť využitia mimo elektrickej siete. Počas turistiky zavesíte solárnu nabíjačku na batoh, pripojíte ju na mobilný telefón, a nemusíte sa obávať, že večer vám na displeji bude svietiť informácia o vybitej batérii. Takúto solárnu nabíjačku však nemusíte používať len v prírode, je určená na každodenné používanie. Nepotrebujete míňať elektrickú energiu zo siete, stačí umiestniť solárnu nabíjačku do okna, do ktorého svieti slnko, pripojiť mobil, a batérie dobíjate aj v kancelárii, doma, alebo aj v aute.

Energia aj do zásoby

Ak chcete využívať solárnu nabíjačku naplno, použite ju v kombinácii s externou powerbankou. Power bank je zariadenie, ktoré je záložným zdrojom energie a umožňuje dobíjať mobilné zariadenia. Cez deň, počas slnečného žiarenia, dobíja solárna nabíjačka powerbanku, a z tejto potom kedykoľvek dokážeme dobíjať mobilné zariadenia aj vtedy, keď slnko nesvieti. Získame takto veľkú zásobu elektrickej energie, ktorá nebude zaťažovať účty za elektrinu, a tým pomáha aj šetriť životné prostredie.

Solárna nabíjačka Xtorm Lava s powerbank.

Podľa výkonu nabíjačky a powerbanky môžeme získať dostatok energie na nabíjanie batérií mobilných telefónov, tabletov, ale pri výkonnejších modeloch aj pre notebooky. K dispozícii je solárna nabíjačka na autobatérie, alebo pre špeciálne batérie pre výkonnejšie zariadenia. Záleží len od požiadaviek, čo chceme nabíjať, a za akú dobu. Slnko je pre nás, na rozdiel od využívaných zdrojov, nevyčerpateľný zdroj energie. A môžeme ju využívať každý deň.

Prenosná solárna nabíjačka autobatérií.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?