Podľa svojho zakladateľa Marka Zuckerberga by sa mal Facebook vrátiť späť ku svojim koreňom. Zmeny, ktoré nastanú vo filtrovaní príspevkov, budú “významné”, napísal 12.1.2018 Zuckerberg na svojom profile. Prejaviť by sa naplno mali počas niekoľkých mesiacov.Užívatelia tejto sociálnej siete by čoskoro mali na svojom účte vidieť viac príspevkov svojich priateľov a menej nereklamných odkazov rôznych podnikov, médií a politických skupín.

“Jednou z oblastí, na ktoré sa budeme v roku 2018 sústrediť, bude to, aby sme zabezpečili, aby bol čas, ktorý všetci trávime na facebooku, dobre stráveným časom,” napísal v úvode svojho oznámenia Zuckerberg. Podľa neho v poslednom čase začal facebooku dominovať obsah, ktorý na ňom zverejňovali podniky, média a rôzne ďalšie skupiny, a odkazy rodiny a priateľov ustúpili do úzadia. “Niektoré správy pomáhajú začať konverzáciu o dôležitých témach. Ale sledovanie videí, čítanie správ a dostávanie aktualít zo stránok sa až príliš často stáva iba pasívnym zážitkom,” napísal Zuckerberg.

Najdôležitejším poslaním facebooku je ale podľa neho – pomôcť spájať ľudí. “Mením cieľ pre naše produktové tímy: Namiesto toho, aby sa sústredili na to, aby ste našli relevantný obsah, budú vám pomáhať, aby ste mali viac zmysluplných sociálnych interakcii,” vysvetlil podstatu zmien Zuckerberg.

Facebook sa jeho zakladateľ rozhodol údajne zmeniť na základe štúdií, podľa ktorých sú kontakty s ľuďmi, na ktorých nám záleží, na sociálnych sieťach dobré pre našu duševnú pohodu. “Pasívne čítanie článkov alebo sledovanie videí – aj keď sú zábavné a informatívne – nemusia byť tak dobré,” dodal Zuckerberg s tým, že jeho sociálna sieť cíti zodpovednosť za blaho svojich užívateľov.

Zuckerberg si je podľa svojich slov vedomý, že ľudia po ostatných zmenách na sieti strávia menej času. “Očakávam ale, že čas, ktorý strávite na facebooku bude hodnotnejší,” dodal. “Správna vec” sa podľa neho nakoniec v dlhodobom horizonte v dobrom prejaví nielen na facebookovej komunite, ale aj na samotnej spoločnosti. Výskytu reklamy medzi príspevkami sa zmeny netýkajú.

Čítať viac:  V Afrike sa zrútilo lietadlo, hlásia 20 zranených ľudí: Desivé fotky po dopade


Diskusia: Čo si o tom myslíte?