Ušné hygiena je v našich končinách neodmysliteľne spojená s vatovými tyčinkami. Pre mnohých ľudí je pocit “šťúchaní sa s nimi” v uchu vyložene príjemné. Vedci ale varujú, že to pre uši nie je to pravé orechové. Vlastne im tyčinky pomerne škodia.

Americká akadémia otorinolaryngológii vydala vo svojom odbornej tlači otorinolaryngológ – Head and Neck Surgery nový súbor pravidiel, ako sa majú ľudia starať o hygienu svojich uší. Otorinolaryngológia je medicínske odvetvie známe pod skratkou ORL, ktoré sa venuje diagnostike a liečbe ušných, nosných a krčných chorôb.

Nové pravidlá nie sú nijako prelomové, ale upozorňujú na jeden fakt – ak sa budete s vatovými tyčinkami šťúrať v ušiach moc, vaše uši začnú produkovať ušný maz vo zvýšenej miere. Stane sa im niečo podobné, ako keď nos zaplní nádcha.

Ušný maz, známy tiež ako cerumen, je špeciálna telová tekutina, ktorá slúži k zvlhčeniu vnútrajšku uší a ich ochrane pred prachovými a inými škodlivými časticami. Bráni ju tiež pred infekciami.

Z toho vyplýva, že uši maz potrebujú. A so starým sa dokážu vysporiadať efektívne samy, uvádzajú vedci v tlači. Lenže akonáhle ho začne človek násilne a intenzívne odstraňovať, uši sa “zbláznia” a začnú maz produkovať viac. Táto zvýšená produkcia alebo porucha odstraňovania starého mazu, môže spôsobiť jeho následné hromadenie a zlý sluch. Týmto problémom podľa vedcov trpí okolo 10% detí a 5% dospelých.

Ďalším problémom vatových tyčiniek je fakt, že svojím tvarom maz posúvajú ďalej do ucha. To môže spôsobiť práve hromadenie mazu alebo iritácii vnútra uší.

Alternatívne čistiace metódy, ako sviečky do uší, podľa vedcov z akadémie vôbec nefungujú.

Všeobecné pravidlá:

Maz do uší patrí.
Nepoužívajte vatové tyčinky na čistenie uší.
Ak máte problémy so sluchom alebo bolesť uší, zavolajte doktorovi.
Ak máte problém s nahromadeným mazom, choďte k doktorovi.

Čítať viac:  Nikdy, naozaj nikdy nezastavujte kýchnutie!


Diskusia: Čo si o tom myslíte?