Kvalitné zimné pneumatiky za najlepšie ceny

Že zimné pneumatiky treba mať obuté od 15.novembra do 31.marca a vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad je fakt, ktorý sa nedá ovplyvniť. Čo sa ale dá ovplyvniť je cena, ktorú s nimi ušetríte.

Kupujte na internete

Odporúčame vyhýbať sa príliš lacným kúskom zo supermarketov, radšej si svojho pneu na zimu vyberte na internete. Behom pár kliknutí máte po ruke široké možnosti na výber podľa rozmerov, ceny alebo výrobcu, ktoré sú naviac podporené dostupnými testami nezávislých hodnotiteľov. Ceny zimných pneu začínajú obyčajne klesať v novembri, hneď ako opadne hlavná septembrová a októbrová vlna dopytu.

Výhodní sú nie len víťazi testovania

Porovnávacie testy majú veľmi výpovednú hodnotu a sú jedným z najlepších vodítok, podľa ktorých sa môžete orientovať. Avšak vsádzať automaticky len na víťazov testovania by nebolo správne. Do úvahy by ste mali brať bodové rozdiely v hodnoteniach, ktoré v mnohých prípadoch bývajú naozaj malé. Aj najlacnejšie pneumatiky majú až prekvapivo dobré výsledky.

Sledujte energetický štítok

Od 1.novembra 2012 platí z rozhodnutia EÚ označovanie pneumatík energetickými štítkami, podobne ako sa to deje pri elektrických spotrebičoch. Na štítku nájdete údaje o priľnavosti, hlučnosti a tiež vplyve na spotrebu paliva. Pneumatika a jej valivý odpor totiž môže spotrebu paliva ovplyvniť až z 20%. Platí, že čím nižší je valivý odpor pneumatiky, tým pozitívnejší je vplyv pneumatiky na celkovú spotrebu vozidla. Platí kategorizácia od A po G, pričom A je označenie pre pneumatiky s najnižším valivým odporom a G pre pneu s najvyšším valivým odporom.

Ako odhaliť termín výroby pneumatiky

Jazdiť na starých, opotrebovaných pneumatikách sa vzhľadom na bezpečnosť cestnej premávky nevypláca. Nie každý však dokáže na základe vizuálneho posúdenia detekovať stav, respektíve vek a opotrebovanosť pneumatiky. Vek, respektíve termín výroby pneumatiky však býva vylisovaný aj na bočnici pneumatiky. Údaj označuje tzv. DOT kód (Department of Transportation). Dôležité je najmä záverečné štvorčíslie, napr. v tvare 1015 – prvá dvojica čísel (10) udáva týždeň, v ktorom bola pneu vyrobená, záverečné čísla (17) zase rok výroby.

Čítať viac:  Výdych, relax, pokoj, zamyslenie: Jesse Attanasio a jeho cesta naprieč Severnou Amerikou

Kedy sú ojazdené pneumatiky schopné?

Občas ani ojazdené pneumatiky nemusia byť na zahodenie, musia však spĺňať isté (aj zákonné) zásady. Mali by ste vedieť, že po 4 až 5tich rokoch začína materiál zimnej pneumatiky tvrdnúť a strácať svoje vlastnosti, pre ktoré si takéto pneu kupujete.

Ďalšia pozornosti hodná vec je dezén a jeho hĺbka. Pre zimné pneumatiky je zákonom daná hĺbka aspoň 4mm. Môžete ju improvizovane zmerať aj pomocou 1eurovej mince – vložte ju do stredu pneumatiky (do dezénu) a pokiaľ zlatý okraj mince neprečnieva, dezén má vhodnú hĺbku. Ak zlatý okraj prečnieva, pneumatika je pravdepodobne príliš zjazdená.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?