Zrak by sme si mali chrániť doslova ako oko v hlave. Tento zmyslový orgán síce moderná medicína dokáže opraviť, no nie nahradiť. Majte svoje okále v úcte a rozšírte svoje obzory o nasledujúce poznatky, ktoré sme pre vás zosumarizovali.

Oči ako studňa do duše

Oči toho môžu o človeku veľmi veľa prezradiť. Napríklad taká zrenička môže fungovať ako celkom spoľahlivý láskomer. Ak sa totiž pozriete na niekoho, ku ktorému prechovávate tie najhlbšie city, vaša zrenička sa rozšíri až o 50%! Ak vás dotyčný či dotyčná navyše často hľadá pohľadom a pozeraniu na vás venuje dlhý čas, o vážnom záujme z jeho či jej strany nemusíte pochybovať.

Každé oko inej farby

Ľudské oči sú jedinečné. Niektoré už na prvý pohľad. Každé oko inej farby má napríklad herečka Jane Seymourova, známa ako Doktorka Quinnová. V drvivej väčšine sa ľudia s touto zaujímavosťou už narodia, máloktorí ju získajú počas života. Ale aj to je možné, najmä vplyvom zápalového či infekčného ochorenia dúhovky. Čo je u ľudí pomerne rarita, to je vo zvieracej ríši celkom bežný jav. Oči rôznych farieb mávajú napríklad psy plemena sibírsky husky.

Laserové operácie – najúspešnejšia metóda na liečenie zraku

Problémy so zrakom trápia viac ako 70% ľudskej populácie. Najčastejšie, až v 80% prípadov, však ide o odstrániteľné vady. Liečba ďalekozrakosti, krátkozrakosti aj astigmatizmu, čo sú tri najčastejšie sa vyskytujúce vady na oku, sa v súčasnosti rieši pomocou laserových operácií. Sú tak šetrné, že ostré videnie nastáva už po pár hodinách od operácie. Tá je navyše bezbolestná, takže pacient si pod laser môže sadnúť celkom bez obáv.

Naozaj sa pri počítači kazia oči?

Čítať viac:  Poľovnícky domček v Litve od Devyni Architects

Práca alebo zábava sú najčastejšími dôvodmi, prečo drvivá väčšina z nás sadá dennodenne za obrazovky počítačov. Sledovanie monitora však oči nekazí, ako sa kedysi hovorilo, len namáha očné svaly. Je však dokázané, že človek pri takejto činnosti menej žmurká, čoho následkom môže byť vyvolanie pocitu pálenia a suchých očí. Dožičte preto svojim očiam pravidelné prestávky a všetko bude ok.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?