Slová, ktoré ju vydesili na smrť. Márii (62) z Jarabej (okr. Brezno) prišla cez víkend SMS správa.

Najskôr si myslela, že sa jej ozýva rodina, no po jej prečítaní sa poriadne vyľakala. V esemeske z neznámeho čísla totiž stálo, že sa má ihneď ozvať, inak bude neskoro a už jej nedokážu pomôcť. Mária sa začala báť o svoj život, má totiž zdravotné problémy. Pod správami s desivým obsahom je internetová adresa Ezo TV, ktorá sa zaoberá veštením.

Ťažko chorej Márii (62) esemesky na mobile zapípali pred niekoľkými dňami. „Mám pre vás osudovú správu, chcem vám to povedať! O polnoci už bude neskoro! Ak mi nezavoláte, nedokážem vám pomôcť!“ stálo v esemeske. Dôchodkyňu nepríjemný pozdrav zaskočil. „Pod správou bolo telefónne číslo s tým, že telefonát bude stáť 2 eurá za minútu a internetová stránka Ezo TV. Vnímam to ako výhražnú esemesku,“ hovorí Mária.

Nemôže ani spať.

Dôchodkyňa má teraz obrovský strach. „Poriadne nespím už niekoľko nocí, lebo aj keď to človek spracuje, podvedomie stále funguje. Prekonala som infarkt, mám cukrovku a už roky bojujem s rakovinou. Oni posielajú takéto esemesky ani nevedia komu, a takto ľuďom ubližujú, a čo to s človekom spraví,“ vysvetľuje dôchodkyňa. Ešte väčší šok prišiel o pár dní, keď dostala ďalšiu správu z toho istého čísla. Mária sa plánuje obrátiť na políciu. „Je to z ich strany zastrašovanie a vydieranie. Chcem podať trestné oznámenie,“ dodáva Mária. Ako sa k jej číslu dostali si nevie vysvetliť.

Nový Čas oslovil aj mužov zákona. „Ak má poškodená podozrenie, že by mohlo ísť o trestný čin, môže sa obrátiť na políciu, ktorá celú vec prešetrí,“ informovala policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

SOI eviduje už 4 podnety na Ezo Tv. „Na základe obsahu zasielaných SMS správ sa domnievame, že môže ísť o agresívnu obchodnú praktiku, ktorou je konanie, ktoré obťažovaním, nátlakom alebo neprimeraným vplyvom zhoršuje slobodu výberu spotrebiteľa,“ uviedla hovorkyňa Danuša Krkošová. Keďže však spoločnosť sídli na Malte, konať nemôžu a odporúčajú obrátiť sa na Európske spotrebiteľské centrum. To uviedlo, že najjednoduchším riešením je číslo zablokovať. Nový Čas oslovil aj Ezo Tv. Tí nám povedali, že ľudia si to môžu zablokovať, keď k nim zavolajú a oni do pár dní ich číslo vymažú z databázy.

Čítať viac:  Miro (15) si sadol za volant maminej fiatky: Vyprosil si auto a usmrtil krásnu Adrianu († 17)!

Čo na to operátori

Michal Korec, Slovak Telekom

– Zákazníci často udeľujú súhlas na posielanie reklamných SMS tretím stranám bez toho, aby si to uvedomili. Týka sa to registrácií do súťaží či internetových formulárov. Operátori na zasielanie reklamných SMS tretími stranami, zvlášť ak na to zákazník dal súhlas, nemajú dosah.

Alexandra Piskunová, Orange

– V takomto prípade je potrebné dohodnúť sa s odosielateľom správ, aby ho z databázy vylúčili. Dnes už smartfóny umožňujú blokovanie SMS, alebo sa takto dajú stiahnuť aplikácie a blokovať nežiaduce čísla.

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK
Diskusia. Čo si o tom myslíte?