Ilustračné foto.

V dokumentoch vie byť naozaj pekný neporiadok. Obzvlášť v prípade, kedy ich máte veľké množstvo. Existujú profesie, ako napr. advokácia, kde sa počty dokumentov v kancelárii počítajú na tisíce. Ako sa v takom obrovskom počte vyznať? Našťastie existujú kancelárske zakladače, vďaka ktorým budete mať v dokumentoch poriadok raz a navždy.

Dosky a rýchloviazače

Na menší objem dokumentov sú vhodné dosky alebo rýchloviazače. Vybrať si môžete medzi papierovým alebo plastovým prevedením. Obecne sa dá povedať, že papierový variant je lacným riešením pre viazanie dokumentov. Avšak nie je to pravidlo. Firmy ponúkajú aj elegantné alebo farebné dosky z tvrdého papiera, ktoré môžu svojou cenou prevýšiť tie plastové.

Plastové dosky a rýchloviazače vedia ochrániť dokumenty lepšie, ako papierové, byť odolnejšie, ale tiež to nemusí platiť vždycky. Záleží na tom, ako kvalitný plast bol pri výrobe použitý. Ak chcete teda svoje dokumenty naozaj ochrániť, dajte si pozor na kvalitu použitého materiálu.

Ak potrebujete písať

V prípade, kedy potrebujete mať dokumenty úhľadne v doskách, ale zároveň potrebujete písať, sú pre vás ideálnym riešením papierové dosky s klipom. Vďaka klipu si papiere bezpečne pripnete a dosky si môžete ľubovoľne natáčať, či dokonca písať postojačky či v pohybe.

Papierové dosky sa vyrábajú jednoduché, bez žiadneho mechanizmu, ktorý by ich držal pokope, ale aj so šnúrkou alebo s gumičkou. To zaručí, že sa vám dosky neotvoria.

Na rýchlu manipuláciu sú tiež dobré papierové alebo plastové rýchloviazače. Dokumenty musia mať vyrazené dierky, aby sa dali zaradiť, alebo ich môžete zakladať rovno vo fólii alebo euroobale.

Na prezentáciu dokumentov sú výborné katalógové knihy.

Šikovné zakladače

Na veľké množstvo dokumentov sú najvhodnejšie zakladače. Na výber je naozaj veľa druhou zakladačov:

  • Pákové
  • Dvojkrůžkové
  • Štvorkrůžkové
  • Papieové alebo plastové
  • V rôznych farbách
Čítať viac:  Nikdy, naozaj nikdy nezastavujte kýchnutie!

Pákové zakladače sú najvyužívanejším prostriedkom pre zakladanie dokumentov a sú určené pre veľké množstvo papierov. Pojmú viac dokumentov, než dvojkrůžkové alebo štvorkrůžkové zakladače. Dvojkrůžkové zakladače sú vhodné pre dokumenty perforované bežnou dierovačkou, štvorkrůžkové sú primárne určené pre dokumenty s europerforáciou. Oba typy sa vyrábajú vo formáte A5 a A4 a čo sa týka materiálu, vybrať si môžete medzi papierom, polypropylénom a prešpánom.

Ak radíte dokumenty do zakladačov v euroobale a vadí vám, že obal vytŕča z dosák, predajcovia pre vás majú riešenie. Je ním maxi zakladač A4+.

Svet triedenia a archivácie je naozaj obrovský. Každý si vyberie taký výrobok, ktorý presne vyhovuje jeho potrebám. Doprajte si dosky a zakladače priamo vám na mieru. Pre prehľadnosť ich doplňte štítkami na zakladače, vďaka ktorým vždy siahnete po tom správnom zakladači.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?