Foto: cas.sk

Spoliehajú sa len na seba! Snúbenci Adela Banášová (36) a Viktor Vincze (26) už zarezávajú s prípravami ich veľkého dňa.

Napriek tomu, že sa snažia utajiť, čo sa dá, Novému Času sa predsa len podarilo zistiť niečo zo zákulisia príprav prominentného páru. Podľa našich informácií sa Adelini rodičia, spisovateľ Jozef Banáš (68) s manželkou Máriou (64), ako aj rodičia jej snúbenca Viktora na svadbe podieľať nebudú. Banáš totiž svojej dcére na svadbu finančne neprispeje ani grošom. Prečo sa tak rozhodol?

Svadba roka sa blíži. Banášová s Vinczem, ktorí majú za sebou sedem krásnych mesiacov randenia a zásnuby v priamom prenose, už chystajú veselie. Rodina a ďalší svadobní hostia postupne vyberajú zo schránok svadobné pozvánky a budúca nevesta so ženíchom dolaďujú detaily sobáša. Nový Čas zistil, že svadba bude výsostne v réžii Adely a Viktora. Svadbu chcú totiž zmanažovať bez toho, aby museli mať ich rodičia nejaké starosti či výdavky. Banášovci a Vinczeovci nebudú musieť na prominentnú svadbu z vrecka vytiahnuť ani cent.

„Všetko si platia sami, od nás nechceli nič. S manželkou nás pozvali s tým, že sa nemáme o nič starať. Už máme doma pozvánku. Však nás jej výchova stála veľa peňazí,“ zavtipkoval svadobný tatko Jozef Banáš, ktorý však stále netuší, koľko hostí bude sledovať veľký deň jeho slávnej dcéry. „Neviem, to si riešia tiež mladí,“ povedal známy spisovateľ. Isté je, že svadba bude v evanjelickom duchu. „Adela je z katolíckej rodiny, Viktor je evanjelik. Sobáš bude evanjelický,“ potvrdil Banáš.

Môžu si to dovoliť

Podľa historičky Kataríny Nádaskej rozhodnutie budúcich manželov platiť si svadbu z vlastných zdrojov nie je v dnešných časoch až také výnimočné. „Kým ešte pred päťdesiatimi rokmi financovali svadbu najmä rodičia nevesty, dnes je to celkom iné. Platí, že buď si náklady rozdelia rodiny na polovicu, no čoraz častejšie si mladí platia všetko sami,“ vysvetľuje odborníčka. Budúci manželia Vinczeovci idú s dobou a peňaženky svojich rodičov ušetria od prievanu. Pre dvojicu to však nemusí byť až taký škrt cez rozpočet, veď obaja si pracovne prídu na slušný balík peňazí.
Veď Adela je jednou z najlepšie platených moderátoriek na Slovensku. Raketovo stúpla aj cena moderátora Vinczeho, a tak si obaja svoj deň D môžu dovoliť zo slušných honorárov zaplatiť. Kým teda známa dvojica dolaďuje detaily sobáša, rodičia majú čas rozmýšľať nad svadobným darom, ktorým by mladých potešili.

Čítať viac:  Bolestná spoveď manžela reportérky RTVS: Posledné chvíle s milovanou Leonou († 32)!

Platiť si svadbu z vlastného je trendom

Katarína Nádaská, historička

– Za posledných 50 – 60 rokov nastali na Slovensku v organizovaní svadieb veľké zmeny. Ešte na začiatku 20. storočia chystali svadbu rodičia, záťaž bola najmä na nevestinej rodine. Neskôr sa išlo na polovicu, prispieval aj ženích. Boli však výrazné rozdiely v lokalitách. Na východnom Slovensku trvali svadby tri a viac dní s veľkým počtom hostí, na západnom trvali kratšie, no svadobné menu bolo bohatšie. Dnes si mladí ľudia, ak sú na tom finančne dobre, najímajú často svadobné agentúry. Trendom sú svadby v kaštieľoch či na iných zaujímavých miestach. Každý podľa svojich možností. Čoraz častejšie si však všetko platia nevesta so ženíchom z vlastných financií.

ZDIEĽAŤ NA FACEBOOK
Diskusia. Čo si o tom myslíte?