Trpíte nezvyčajne silne stvrdnutou kožou na rukách a nohách? Podľa správy portálu Science daily môžete mať rakovinu pažeráka.

Súvislosť medzi stvrdnutou kožou na rukách a nohách a rakovinou pažeráka zistili vedci z univerzity Queen Mary v Londýne. Nová štúdia, zverejnená tento rok v lekárskom časopise Nature Communications, zistila, že rovnaký gén, ktorý spôsobuje rakovinu pažeráka, spôsobuje stvrdnutie kože na dlaniach a chodidlách, a jej nárast do takých extrémov, že ju treba niekedy zastrihať britvou.

Stvrdnutá koža nie je jediným príznakom rakoviny pažeráka.

Dávajte si pozor na nasledujúce príznaky a symptómy:

  1. Ťažkosti pri prehĺtaní mäsa, chleba, alebo surovej zeleniny. Bolesť alebo ťažkosti pri jedení týchto jedál môžu byť znakom toho, že rakovina blokuje cestu do žalúdka, ako vysvetľuje Cancer.net
  1. Nárast slín a hlienu. American Cancer Society vysvetľuje, že telo odpovedá na ťažkosti s prehĺtaním tým, že produkuje veľké množstvo slín alebo hlienu.
  1. Bolesť hrudníka. Toto môže byť vnímané ako nepohodlie, tlak, či pálenie, hovorí American Cancer Society. Pretože sa jedná o obyčajný príznak iných, menej škodlivých ochorení, ako napr. pálenie záhy, nemusíte mať obavy, ak je toto váš jediný symptóm. Je však dôležité poradiť sa s vašim doktorom, ak problém pretrváva a ak je v spojení s ďalšími príznakmi.
  1. Čierna stolica. American Cancer Society varuje, že toto je znak krvácania, spôsobeného nádorom v pažeráku.
  1. Pocit únavy. Ak nádor spôsobuje krvácanie do pažeráka, môžete stratiť príliš veľa červených krviniek a stanete sa anemickým, uvádza American Cancer Society. Hlavným príznakom anémie je pocit veľkej únavy.
  1. Zvracanie. NHS Choices odporúča hovoriť s doktorom, ak vraciate jedlo krátko po zjedení. Trpíte totiž trvalým zvracaním, alebo zvraciate krv.
  1. Pretrvávajúci kašeľ. Trvalý kašeľ, najmä v spojení s krvou, je znakom rakoviny pažeráka, varuje NHS Choices.
  1. Chrapot. Tento signál, keď je sprevádzaný niektorými vyššie uvedenými symptómami, môže poukazovať na rakovinu pažeráka, tvrdí NHS Choices

Ak trpíte viacerými uvedenými symptómami, najmä ťažkosťami s prehĺtaním, kontaktuje svojho lekára.

Čítať viac:  Sexi exfarmárka provokovala v priehľadnej podprsenke: Presvitajúce prsia a bradavka v pozore!


Diskusia: Čo si o tom myslíte?