To, že na Slovensku máme kvalitných hokejistov asi nikomu netreba vysvetľovať. Aj keď je pravdou, že výkon hráčov v drese národného mužstva niekedy pripomína jazdu na horskej dráhe, ich jednotlivý prínos pre kluby v zámorí pomohol vytvoriť našej krajine v USA dobré meno. Spomedzi desiatky hráčov pôsobiacich v NHL je medzi nimi ale jeden, ktorého meno rezonuje najsilnejšie – Marián Gáborík.

Eso medzi Slovákmi v NHL

Čo odlišuje Mariána Gáboríka od ostatných slovenských hviezd NHL je predovšetkým jeho pozícia, na akej sa dostal do NHL. V roku 2000 klub Minnesota Wild draftoval vtedy ešte mladého Gáboríka z tretej pozície, čo je v histórii slovenských NHL hokejistov neslýchané. Ostatné zvučné mená ako Pálfy, Bondra, Chára a ostatní si svoju miestenku v zámorskej hokejovej lige museli tvrdo vybojovať a mnohokrát boli draftovaní z oveľa nižších pozícií.

Stručná história draftovania

Draftovanie hráčov sa dá vzdialene prirovnať k prestupovému obdobiu vo futbale. Tímy NHL sa po závere sezóny snažia pomocou agentov nazhromaždiť a priniesť do tímu nové posily z nižších a európskych líg. Prvý draft sa odohral v roku 1963 a odvtedy sa z tejto udalosti stala každoročná tradícia. Tímy si v ňom na základe rôznych pravidiel môžu vyberať dostupných hráčov, pričom celý systém je založený na princípe lotérie. Pozícia na vrchu zoznamu je preto lukratívna rovnako pre tímy ako aj hráčov.

Nepredvídateľní hráči  

Práca agentov pri vyberaní nových talentov nie je jednoduchá. Signály, ktoré v jednom prípade naznačujú hráčov možný úspech nemusia v tom inom platiť, a opačne. Ani spomedzi slovenských hokejistov sa všetci nepresadili úplne podľa očakávaní.

V prípade Mariána Gáboríka to bolo jednoduchšie. Ten sa už v mladom veku – rok pred draftom – blysol bronzovou medailou z majstrovstiev sveta juniorov a jeho výsledky sa uberali podobným smerom aj po nasadení do NHL. Jeho vstupnému tímu, Minnesote Wild, sa viera v Slovákove schopnosti vyplatila. Len tri roky po vstupe do NHL už Gáborík viedol svoj tím do konferenčného finále za hlasného jasania fanúšikov. Na víťazstvo Stanleyho pohára si ale Gáborík musel počkať až do 2014, kedy sa mu najcennejšiu trofej podarilo vyhrať v drese LA Kings. Tento úspech mu v tíme garantoval lukratívnu dlhodobú zmluvu.

Čítať viac:  Muž sa rozhodol položiť pod kŕmitko pre kolibrík zrkadlo a následne strávil hodiny natáčaním ich aktivity

V súčasnosti je Gáboríkov výkon trochu poznačený zranením zo Svetového pohára 2016, po ktorom sa hokejista akosi nemôže dostať do pôvodného tempa. Tak či onak, po skončení ligy sa momentálne oplatí sledovať prestupy hráčov a prípravu tímov na nasledujúcu sezónu. Ak ste zvedaví na novinky z NHL, tak určite neprehliadnite novinky na bet365. Tam nájdete to najnovšie z hokejovej ligy a v prípade dôvery vo Váš tím si môžete vsadiť aj na jeho výsledky.

 


Diskusia: Čo si o tom myslíte?