Ilustračné foto:

Čistota pol zdravia. Toto porekadlo si mnohý z nás pamätajú ešte zo školy. A nie je náhoda, ak ste ho práve tam počuli prvýkrát. V škole sa totiž koncentruje veľa ľudí na malej ploche, čo môže nahrávať baktériám. Rovnako je tomu aj vo firmách. Čo teda urobiť pre to, aby vaša firma bola oázou čistoty?

Pozor na zákon

Je dôležité si uvedomiť, že tak ako takmer každú oblasť podnikania, aj hygiena je regulovaná zo strany štátu. Právne normy sa líšia podľa toho, na akú prevádzku dopadajú. Ak máte firmu, kde sú len kancelárie, padá na vás o mnoho menej legislatívy než v prípade, kedy vlastníte reštauráciu. Preto si dobre naštudujte potrebné zákony, popr. nariadenia vlády, a nezabudnite komunikovať s hygienickou stanicou.

Čím vybaviť upratovačku?

Upratovačka by mala byť v prevej rade vyzbrojená kvalitným vysávačom a zmetákom. V ideálnom prípade by mala mať zmetákov niekoľko. Nie každý zmeták je totiž vhodný na hladkú podlahu a naopak nie každý na drsnú podlahu. Chýbať samozrejme nemôže ani malý zmetáčik s lopatkou. Prípadne sa dajú kúpiť aj sady zmetáka s lopatkou.

Ako ďalšie bude potrebovať mop. Výber mopov je veľmi široký. Vybrať si môžete páskový, bavlnený, so špongiou atď. Výborné sú sety, kde máte mop, vedro a ždímač.

Pre väčšie plochy sa jednoznačne oplatí zohnať upratovací vozík. Podľa veľkosti na naň zmestí aj niekoľko vedier a je vybavený drôtovým košom na čistiace prostriedky. Kolieska zaisťujú pohodlnú manipuláciu.

V neposlednej rade nemôžu chýbať kvalitné čistiace prostriedky, ktoré si poradia s čímkoľvek, či už ide o WC čistič, čistiaci prostriedok na umývanie podláh, alebo univerzály čistič atď.

S čím na toaletu?

Nikoho asi neprekvapí, že na každom záchode musí byť zásobník na toaletný papier. A ten samotným toaletným papierom vždy naplnený. Každý z nás pozná tu nepríjemnú chvíľu, kedy vopchá ruku do zásobníku a tam nič.

Čítať viac:  Omlaďte svoje kĺby o 20 rokov, a zbavte sa bolesti

Pred nepríjemnými pachmi toaletu ochránia osviežovače vzduchu. Nielenže existujú desiatky vôni, dokonca aj čo sa týka prevedenia mate dosť na výber. Sprejový osviežovač je klasika, ktorá nesklame. Ak by však niekomu nevyhovoval, dá sa kúpiť osviežovať s tekutou alebo gélovou náplňou, ktorý uvoľňuje vôňu konštantne a postupne.

Zabudnúť by ste tiež nemali na WC blok, ktorý zavesíte do záchodu.

Sprcha a kuchynka

Kuchynka sa neobíde bez prostriedku na riad a špongie, prípadne drôtenky. Aj tu by sa hodilo mať vždy po ruke zmetáčik s lopatkou, aby človek mohol rýchlo poupratovať prípadný neporiadok z jedla. Samozrejmosťou sú utierky a na umývanie väčších plôch, ako je napr. kuchynská linka, rýchloutierky.
Sprchu nezabudnite vybaviť zásobníkom na mydlo a uterákmi.

Ako vidíte, svet hygienických potrieb je naozaj veľký. Nie je preto ťažké na niečo zabudnúť. Našťastie obchody aj e-shopy vás vždy navedú. Nezabudnete tak napr. ani na popolníky pre fajčiarov. Pre všetkých zamestnancov by potom bolo veľmi príjemné mať vždy po ruke papierové vreckovky či krém na ruky.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?