Všetci vaši susedia už majú nové okná, niektorí aj novú fasádu a vy stále nič? Pokiaľ s tým plánujete tento rok konečne niečo urobiť, je najvyšší čas začať vyberať nové okná.

Koľko ušetríte?
Ľudia čakajú od nových okien hlavne úsporu za teplo. Koľko skutočne ušetríte, zistíte až po prvej zime. Zhruba ale platí, že okná sa na stratách tepla podieľajú asi z polovice. Čím viac vám oknami tiahne, tým sú straty samozrejme väčšie. Oknami ale uniká teplo aj celkom prirodzene, sklo jednoducho nie je tehla.

Moderné okná majú vďaka izolačnému zaskleniu a systému viacerých tesnení podstatne lepšie vlastnosti tzv. prestupu tepla. Správne namontované a nastavené okná znížia tieto prirodzené straty tepla asi o polovicu, a to platí aj v prípade, že budete investovať len do menej úsporných dvojskiel. V nákladoch na vykurovanie to môže potom predstavovať úsporu 15 – 20 %.

Čím lepšie okná z hľadiska prestupu tepla si vyberiete, tým viac za ne zaplatíte. Faktom je, že pre bežnú rekonštrukciu nemusíte siahať hneď po najdrahšom type okien a špičkovom izolačnom zasklení. Väčší komfort bývania a úsporu tepla prinesú aj bežné moderné okná. Navyše si budete pochvaľovať, ako ľahko a rýchlo ich umyjete, pretože so starými špaletovými alebo zoskrutkovanými oknami sa to nedá porovnať.

Materiál nie je najdôležitejší
Jeden váš sused nedá dopustiť na drevené okná, pretože si myslí, že „dýchajú“ a druhý si zase pochvaľuje plast? Nenechajte sa zmiasť ľudovými múdrosťami a riaďte sa vlastným rozumom, na materiáli z hľadiska izolačných vlastností nezáleží. „Všetky moderné okná utesnia byt a po výmene sa musíte naučiť správne vetrať. Starými oknami, ktorými do bytu tiahlo, prirodzene odchádzala aj vlhkosť, u nových okien budete musieť viac myslieť na správne vetranie,“ vysvetľuje Ing. Jiří Korbelář z VEKRY.

Čítať viac:  Ako kúriť, aby vám nebolo až moc teplo?

TIP: Pamätajte, že v zime najviac tepla ušetríte, keď budete intenzívne a krátko vetrať. Vymení sa vzduch, zníži sa vlhkosť, ale neochladí sa bytové zariadenie. Izba sa potom rýchlo znovu ohreje na príjemnú teplotu.

Ak váhate, či si zaobstarať lacnejšie plastové okná alebo „ísť do drahšieho dreva“, opýtajte sa aj na skúsenosti vo svojom okolí. Voľba materiálu je len otázkou osobnej preferencie a financií.

Plastové okná sú okrem ceny obľúbené aj preto, že nevyžadujú osobitnú starostlivosť o lazúru, stačí ich len umyť. Aby drevené okná boli dlho krásne, budete ich musieť dvakrát ročne ošetriť balzamom na drevo. Nie je to ale nič zložité a budete sa môcť pred susedom, ktorý vsadil na plast, blysnúť luxusnejším výrobkom.

Zľava nemusí byť zadarmo
Okná si nevyberajte podľa výšky zľavy, ktorou vás chce dodávateľ získať, ale podľa toho, čo od nich očakávate. Zľava sa vo výsledku totiž nemusí vôbec vyplatiť. Ak si zaobstaráte okná za pár korún, môžu sa stať aj nočnou morou, ktorá vám bude „liezť na nervy“ viac, než staré okná.

Rozhodne nepodceňte kvalitu okien, tadiaľ cesta k úspore nevedie. U plastových okien záleží predovšetkým na kvalite výstuhy, pri drevených oknách sa oplatí investovať do výrobku s viacvrstvovou povrchovou úpravou.

Dobre si premyslite, čo okrem úspory tepla potrebujete. V rušnom prostredí sa oplatí riešiť útlm zvuku, zvážte aj bezpečnostné parametre a pod. Skúsený dodávateľ by vám mal poradiť, čo sa pre váš konkrétny dom či byt hodí.

TIP: Chcite vedieť, kto a kde okná vyrobil. Nie každý dodávateľ je aj výrobcom. Servis môžete potrebovať až za pár rokov, môcť sa obrátiť priamo na výrobcu, je výhoda.

Čítať viac:  Tento moderný domček pri bazéne je majetkom fotografa Slima Aaronsa

Nešetrite na službách a radšej si okná nechajte aj namontovať, zlá montáž znehodnotí každé okno, navyše väčšinou získate aj dlhšiu záruku. Jar je v plnom prúde a tak nepremeškajte ideálnu dobu pre stavebné úpravy a rekonštrukciu, nech si už budúcu zimu môžete v pokoji užívať teplo a pokoj.


Diskusia: Čo si o tom myslíte?